Môj príbeh ako som sa stala VA

"

Môj príbeh, ako som sa stala VA

Ukončená Hotelová akadémia maturitou, čerstvých 19, a ja som si užívala posledné voľné leto, než ma zahltí život pracujúceho človeka. Nepozerala som žiadne inzeráty, kto hľadá čašníčku, barmanku a podobné veci. Jednoducho som nejako cítila, že za tie 2 mesiace sa všetko urobí samo.

Osobná asistentka

A mala som pravdu. Posledný augustový deň som dostala ponuku pracovať ako asistentka pre manažérku jednej firmy, ktorá potrebovala odbremeniť od nedostatku času, veľa práce, telefonovania klientom, na ktorých jej neostával čas.

         osobná asistentkaMoja prvá foto z kancelárie ako osobná asistentka

Neskutočne ma bavilo pomáhať, veľa som sa pri nej naučila, pretože mala 50 ročné skúsenosti a každý deň, keď mala stretnutie s klientmi som len s otvorenými ústami pozerala, koľko už toho zažila. Za túto prácu som dostávala minimálnu mzdu.

Sedela som v kancelárií 8 hodín denne, niekedy aj viac po dobu skoro jedného roka. Až raz sa mi do rúk dostala korešpondencia, kde stálo, koľko moja manažérka zarába. Hneď ako prišla som jej povedala, že chcem robiť to čo ona a poprosila ju, aby so mnou išla na daňové, kde sme vybavili všetko ohľadom otvorenia živnosti.

asistentka
Fotka s už otvorenou živnosťou

Finančná konzultantka

Tým, že mala naozaj veľa klientov, veľa papierov a telefonátov, brala som si prácu aj domov. Pracovala som pre ňu len ja a bolo toho skutočne veľa. Akonáhle som sa ale rozhodla robiť to čo ona, začala séria školení, jazdenie do druhého mesta, meetingy… Videla som, že dostať sa tam, kde bola, je náročné, no so zatnutými zubami, som sa naučila čo najviac a pracovala na sebe. Sama by som to nezvládla, to už teraz viem. Takže keď zobrala do kancelárie ďalšiu pomoc, vedela som, že v tejto malej kancelárií je pre troch ľudí málo miesta. Preto sme našu manažérku poprosili, aby nám pomohla otvoriť vlastnú kanceláriu, v inom meste, a my si mohli začať hľadať svojich klientov. Už sme vedeli ako na to, aj to, ako si plánovať čas.

kancelária
Naša úplne nová a voňavá kancelária. Mali sme až tri miestnosti aj s gaučom. Takže som tam mohla spať, keď som pracovala do večera. Sprchu mala kočka v kaderníctve vedľa. Čiže žiadny problém.

Po úspešnom nájdení priestoru, vyriešení vecí od nábytku, cez šanóny až po kreslo, kde som si prvý krát sadla, bol neskutočný pocit. Vedela som, že dvom nám to pôjde ľahšie a rýchlejšie, ako keby som bola sama. A cítila som nesmiernu úľavu, že som dostala pomocnú ruku pri začatí kariéry.

Bod zlomu

Všetko sa ale skomplikovalo, keď po 2 rokoch fungovania, začali aj jej klienti chodiť za nami. Bola naša manažérka, mala byť rada, že ju odbremeníme od práce, mala byť pyšná, kam sme sa dostali. Stále sme chodili s kolegyňou na nové školenia, aby sme sa stali najlepšími a to bol kameň úrazu. Vybrali sme si nesprávneho mentora. Premýšľal o nás ako o konkurencii, a pritom nás tak nemal ani brať. Po sérii viacero nedorozumení a mojej zničenej psychike, prišlo rozhodnutie kanceláriu zavrieť, nakoľko nebola naša. Otvorili sme si vlastnú.

druhá kancelária
Znova raz ďalší nákup nábytku a nová kancelária

Nová nádej

Vo firme nastali veľké zmeny a ja som sa ocitla pod vedením novej manažérky. Tu som cítila, že je to to pravé. Že je to to správne, ako sa má mentor chovať. Naučila ma svoj čas využívať ešte efektívnejšie, nezahlcovať sa nepotrebnými myšlienkami, ale dávať svoju energiu tam, kde je najlepšia pre mňa.

Po 2 rokoch, pri tejto žene som vyrástla, naučila sa od nej, že líder má pomáhať a byť tam pre svojich ľudí. Nie ich zhadzovať a myslieť len na väčšiu výplatu. Zistila som dokonca, že jej výplata je mnohonásobne väčšia ako predošlej manažérky, nakoľko, keď sa darilo nám, nej o to viac.  Pretože si vybudovala silný tím, ktorý si pomáhal a podporoval sa. Ona mi ukázala cestu, ktorou som sa vydala. A to byť taktiež manažérkou a dobrým lídrom pre svojich ľudí.

Kúpila som si na úver nové auto, lebo som mala felíciu a už dosluhovala.

moje nové autoMoja nová KIA, ktorá mi slúžila dobré 3 roky

Dnes už viem, že delegovať prácu, ktorej je naozaj veľa je úplne normálne. Vaša psychika sa podstatne zlepší, máte menej stresu, viacej času na seba, svoju rodinu, koníčky a kvalitný spánok. Mať neskutočne dobrého mentora, coucha, leadra, ktorý vám ukáže ako na to, posúva vás ďalej, radí vám akým chybám sa vyvarovať a nenechá vás sa v tom utopiť samého, je tá najväčšia výhra, akú som potrebovala a musela mať. Uvedomenie, že mať pomocnú ruku v podnikaní a zároveň niekoho, kto mi ukáže, ako to nerobiť, je na nezaplatenie.

ja ako manažérka
Tu už som plnila školenia na manažérsky post

Vôbec som nevedela, že si mám budovať meno inak ako len ústne – čo je brand, ale napríklad založiť si facebookovú stránku. Ani to, že potrebujem recenzie od spokojných zákazníkov, aby som vyzerala profesionálne. Všetko som sa učila od začiatku. Hlavne bolo veľkým prínosom pre mňa byť v tíme ľudí, ktorí sa navzájom podporujú, nie si závidia.

Ak si aj ty frustrovaný, že ti nikto neukázal tú správnu cestu, ako začať budovať povedomie o svojej značke, o tom čo robíš, že nemusíš všetko robiť sám, ale prenechať prácu aj iným, je čas to zmeniť dnes, pretože včera bolo neskoro a ja ti garantujem, že sa budeš cítiť slobodnejšie, uvoľnene a ako víťaz.

           konferencia Tatry

Sloboda cestovať, mať čas na rodinu, partnera, priateľov, bolo tým najkrajším, čo som naučila plánovaním práce a tým, že som mala správneho mentora. Investovaním do školení mimo firmu, aby som rástla, bola taktiež jedna z najlepších vecí, ktorú som pre seba mohla urobiť. A ktoré robím práve teraz znovu, pretože viem ako na to.

Pokiaľ chcete podnikať len pre peniaze, byť zavalený prácou ako moja bývalá manažérka, tak tu vás sklamem. Podnikanie nie je pre vás, akokoľvek tvrdo to znie. Možno zarobíte, ale nikdy sa nebudete cítiť v pohode sami so sebou a do hrobu si tie peniaze tiež nezoberiete.

Ako som sa dostala tam, kde som dnes

Dnes sa opäť vzdelávam, investujem do seba, nechávam moje podvedomie nech mi ukazuje cestu, ktorou sa mám vydať. Cítim, že je znova čas na zmenu, že nechcem byť zamestnancom, pracovať vtedy kedy mám určené, chodiť na dovolenky len ak sa to hodí do plánu šéfovi a nevidieť sa s partnerom. 


Moje nové fotky ako Virtuálna asistentka

Po piatich rokoch, úspešnom 8 mesačnom mentoringu a školení na post manažéra som pri certifikácii všetko ukončila. Do života mi vstúpil môj teraz už snúbenec, ktorý ale pracoval v zahraničí a ja som chcela byť po jeho boku. Takže som kariéru vymenila za prácu za barom, stala sa zamestnancom, bývala prvý polrok s ním na matraci v jednoizbovom byte, pretože som nemala nič našetrené. Áno, pochopila som, že s väčším zárobkom, sa mení životný štýl a míňa sa viacej. Čo bola riadna blbosť a dnes zaobchádzam s financiami úplne inak. Hlavne investujem. Vypracovala som sa na lepší post už prvý mesiac a bola spokojná. Našli sme si vlastný byt so záhradou a kúpili vysneného psíka. 

ja a môj psík
Jej prvá jazda metrom

Prišla korona. Tým, že som bola doma, som mala čas premýšľať o tom, aké to je vidieť svojho partnera a byť s ním. Pretože som pracovala hlavne víkendy, ktoré on mal voľné a poobede, zatiaľ čo on mal ranné. Chcela som späť svoju slobodu. Pre toto som sa tam neprisťahovala, akokoľvek bol plat dobrý. Hľadala som prácu z domu, no bez angličtiny to bolo ťažké a s nemčinou na úrovni len B1 tak isto.

Vykašlala som sa na to a povedala si, že asi to tak má byť. Ale nemalo.

Divný pocit

V roku 2022, asi tak v apríli som cestou do práce mala v bruchu zvláštny pocit. Niečo mi hovorilo, že tam nemám byť, že je niečo zle. Nemohla som len tak dať výpoveď, keďže som bola vďačná, že si ma ako zamestnanca šéf nechal počas kurzarbeitu. Tlmila som tento pocit, aj keď som o ňom povedala okoliu.

V lete som na to prišla. Veľa som čítala, hlavne knihy o financiách, motivačné knihy, až sa dostala k online marketingu a sérií videí na youtube, algoritmus mi hádzal viacej stránok, ktoré ma zaujímali. Až raz som narazila na web, ktorý ponúkal prácu virtuálnej asistentky. Práce z domu s otvoreným kurzom pre nové študentky. A ja som neváhala.

Nový zmysel života

Teraz pomáham podnikateľom odbremeniť ich od najväčšieho žrúta. Nedostatku času.

Vo voľnom čase, popri podnikaní, som písala pre weby recenzie na filmy a seriály. Potom aj články pre časopis o umení a kultúre. Takže ponúkam aj služby ako copywriterka. Taktiež som chodila na rôzne zrazy spisovateľov.

 

zraz spisovateľov
Na jednom zraze amatérskych spisovateľov v Brne. Som veľmi vysoká, takže takto to vyzerá, ak sú lampy veľmi nízko.

Cez koronu sa začala venovať kryptomenám, investovaniu a písaniu článkov na túto tému. Naučila som sa, aké je dôležité tvoriť komunitu na sociálnych sieťach od svojich “šéfov”, aby o vás ľudia vedeli. A tak som zase investovala do seba. Ukazujem iným podnikateľom ako je dôležité budovať vlastnú značku, šetriť im čas, peniaze, a aby neprišli do stavu vyhorenia.

Moja misia

Všetko v mojom živote ma naučilo to, čo chcem predať podnikateľom budúcim alebo tým, ktorý už sú rozbehnutí, ale ich život vyzerá inak, ako si predstavovali.

Samozrejme aj spájať podnikateľov, aby si pomáhali a hľadali medzi svojimi kontaktami dobrých mentorov, lídrov, rôzne školenia a dávali tipy, ktoré im pomôžu v začiatkoch, alebo sa dozvedia niečo, čo im urýchli proces sebarealizácie a vlastného podnikania.

 

PODOBNÉ ČLÁNKY